Artisti membri UAP

BANTTA ANNAMARIA

TÎRGU MUREŞ
 

 

1979


Sunt profesora de desen  si imi place felul in care deseneaza si picteaza copiii.
Imi plac artisti ca Paul Klee si Miro care abordau mijloacele de expresi ale copiilor.
Personajele mele sunt stiizate si decorative, as vrea sa aduc aminte de iconitele programelor de calculator care prin simpliatea lor si prin faptul ca sunt atat de folosite devin simboluri universale.
Pornesc de la o idee si caut o forma care sa o imbarce.
In cromatica incerc sa fiu minimalista.
Ma atrage minimalismul pentru ca e simplu si totusi are forta de exprimare.





e-mail
: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.                                                                                                                                                                                               

Apartenenţă- grup:

A.K.I.K Group / 2000-2003
Membra U.A.P. Tîrgu Mureş  din 2007

Studii:

2003-2005 Masterat / secţia Grafică / Imaginea fidelă  / Cluj-Napoca
2010-  prezentarea lucrarii de disertatie        
1999-2003 Universitatea de Arte Plastice şi Design / Cluj-Napoca
                Secţia: Pedagogia artei
1996-1997 Şcoala de Artă populară / Cursuri de etnografie şi artă populară
1993-1997 Liceul de Artă / Sculptură / Tîrgu-Mureş

Premii:

2002     ETDK./ premiul întâi: Romeo şi Julieta - ilustraţii umbră / Cluj-Napoca
2001     TDK–Conferinţa Ştiinţifică a Studenţilor / premiul trei: Mic dejun în atelier / Cluj-Napoca

Expoziţii individuale:

2010       Institutul Cultural Roman  / Noe, tu ce ai salva?/Seghedin, Ungaria
                Galeria U.A.P.R. /Noe, tu ce ai salva ? / Tîrgu-Mureş
2009        Casa de Cultură / Viaţa unui fluture / expoziţie interactivă de pictură / Lopadea Nouă
2009        Bod Péter / Viaţa unui fluture / expoziţie interactivă de pictură / Tîrgu-Mureş
2006      Universitatea Sapientia/ Viaţa unui fluture/ expoziţie de pictură / Tîrgu-Mureş
2004      Universitatea Sapientia / Moştenirea / expoziţie de sculptură / Cluj-Napoca

 Expoziţii:

2010       Galeria U.A.P.R. / Salonul de iarnă / Tîrgu-Mureş
2010        Expo Transillvania/ Imaginea fidela/ Cluj- Napoca
2009        Galeria U.A.P.R / Ariadne / Tîrgu-Mureş
2008        Galeria U.A.P.R. / Salonul de iarnă / Tîrgu-Mureş
                Galeria U.A.P.R / Ariadne / Tîrgu-Mureş
2007        Galeria U.A.P.R. / Salonul de iarnă / Tîrgu-Mureş
                Clubul Philotea / Întâlnirea / expoziţie/Tîrgu-Mureş  (organizator)
                Tabăra de Artişti Nagy Pál / Ghindari
2006        Muzeul etnografic/ Drumul / Covasna
2005        Muzeul etnografic / Copacul lumii / Covasna
2004        Zilele Matei Corvin / Cluj-Napoca
                Sapientia /  Obiecte găsite / Cluj-Napoca
               Galeria U.A.P.R. / Ariadne / Tîrgu-Mureş
2003        Expo Transilvania / Supravieţuire (lucrarea de diplomă) / Cluj-Napoca
                Galeria U.A.P. / Ariadne / Tîrgu-Mureş
                Casa Bernády / Expoziţia taberei de la Ghindari / Tîrgu-Mureş
2002        Galeria Reményik Sándor / Grupul A.K.I.K / Cluj-Napoca
                Galeria Heltai / Grupul A.K.I.K / Cluj-Napoca
               Casino / Charta Minimumia 3 / Cluj-Napoca
               Casa de Cultură / Etno-Art / Lopadea Nouă (organizator)
2001       Teatrul Naţional Maghiar / Evoluţie / Cluj-Napoca
               Casa de Cultură / Zonă neutră / Tîrgu-Secuiesc
                Sala de şedinţă a Bisericii Unitariene / Expoziţia Ştiinţifică a Studenţilor / Cluj-Napoca
2000        Casino / Charta Minimumia sau Când începe Mona Lisa  / A.K.I.K./ Cluj-Napoca
1999        Muzeul etnografic / Cantata Profana / Covasna

Tabere de creaţie pentru artişti plastici:  
 
             Berghia / 2004
             Ghindari / Nagy Pál – tabără de creaţie pentru artişti plastici  / 1999 - 2007
             Tiszadob / Hungary / 2003
              Mădăraş / 2002
              Eremitu / A.K.I.K. / 2000 - 2002
              Pănet / Molnár Dénes  - tabără de creaţie pentru artişti plastici / 2001 – 2003,2010
              Plăieşii de Sus / Minimum Party - The Total Art Workshop / 2001

Activităţi profesionale:

2010        Profesoară de educaţie plastică/ Gimnaziul Europa, Liceul de Arta,
                Gimnaziul Friedrich Schiller/ Tirgu-Mures
                Coordonator de atelier / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2009        Profesoară de educaţie plastică / Şcoala Generală Iernut / Iernut
                Coordonator de atelier / Fundaţia Familia / Tîrgu-Mureş
                Coordonator de atelier / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2008        Profesoară de educaţie plastică / Şcoala Generală Iernut / Iernut
                 Coordonator de atelier / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2006         Profesoară de educaţie plastică / Şcoala Generală Iernut / Iernu
 
                 Coordonator de atelier / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş

2006          Profesoară de educaţie plastică  / Şcoala Generală Iernut / Iernut
                  Coordonator de atelier  / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2005          Profesoară de educaţie plastică / Colegiul Sfântu Gheorghe / Sîngeorgiu de Mureş
                  Coordonator de atelier  / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2004           Profesoară de educaţie plastică / Liceul Teoretic Unirea / Tîrgu-Mureş
                   Coordonator de atelier  / Fundaţia Talentum / Tîrgu-Mureş
2003           Profesoară de educaţie plastică  / Liceul Teoretic Al. Papiu Ilarian,                                 
                   Liceul Teoretic Unirea / Tîrgu-  Mureş
1999           Grafician / Pulzus / Revista Uniunii Studenţilor Maghiari / Tîrgu-Mureş             
                   Profesoară de educaţie plastică / Şcoala Generală Nr. 13 / Tîrgu-Mureş             







 

Log in

create an account
Siteul www.uapmures.ro foloseste cookies. Continuarea navigării pe acest site se consideră acceptare a politicii de utilizare a cookies...